Odhlučnění ložnice v praxi
Tento článek se mi líbí


Moc děkuji za všechny Vaše rady a čas strávený nad odpovědmi na mé dotazy. Nová "zeď" je hotová a s výsledkem jsme jak já tak i žena velmi spokojeni. Místo hlasitých hrátek sousedovic dětí, zřetelných dialogů či cinkání mikrovlnky a nádobí, je slyšet jen dosti utlumený zvuk, jakoby "kdesi v dáli", a to pouze pokud je v místnosti úplné ticho a člověk se na to zaměří. Každopádně synek večer usne během chvilky a není buzen kraválem. To samé platí pro ráno, kdy jsme buzeni našimi budíky a nikoli snídaní sousedů klidně i o hodinu dříve.
V příloze posílám pár fotek z realizace, klidně je použijte pokud chcete. Milerád Vás doporučím dál. :)
Aleš Bujnoch
Původní dotaz klienta k realizaci odhlučnění ložnice:
Dobrý den,
dostal jsem na Vás reference coby dodavatele kvalitních produktů pro zvukovou izolaci. Vaše videa, stránky a e-book jsem si pročetl, nicméně stále si nejsem jist jaký způsob v mém případě zvolit. Obracím se proto na Vás s žádostí o odbornou radu.
Jen pro představu má situace:
Bytový dům je stavěn z dutých cihel, přičemž stavebník místo akustických cihel použil na zdi mezi byty cihly normální. Navíc byty jsou k sobě situovány "cik-cak" tedy kde mám já ložnici má soused obývák/kuchyň a naopak. V ložnici tedy zažívám skoro až teror v kombinaci zvuků televize, rádia, dětí, telefonování, cinkání nádobí a mikrovlnky.
Aby toho nebylo málo, tak v ložnici není omítka ale sádrokarton. Ten ale není dělaný klasicky na konstrukci ale je prostě "na prase" nalepen kdoví čím přímo na cihlovou zeď (pěna to není, je to tvrdé a jsou to cca 20-40cm shluky). Za SDK je cca 1-2cm místa.
Rád bych si tedy nechal poradit, jaký postup zvolit pro eliminaci hluku od sousedů. Můžu "obětovat" cca 10cm místa v pokoji (včetně stávajícího sádrokartonu a mezery za ním).
Původně jsem měl v plánu vybourat stávající sádrokarton na problémové stěně, nalepit Vaši pěnu (tedy ji zastrčit i za sádrokarton na bocích) a před to pak udělat nový sádrokarton na konstrukci, která bude kotvena do stropu a do země.
Druhá varianta je nechat stávající zeď jak je, pěnu nalepit na ni a na pěnu další SDK. Tady ale mám obavy v tom, že pěna nebude na plnou šířku (od cihly po cihlu) ale bude končit na bočních SDK. Druhý problém jsou pak zásuvky nad nočními stolky - byla by díra od zásuvky až na zeď.
Na zeď nemám v plánu věšet žádné police či podobně, tedy nosnost neřeším.
Mohl bych tedy poprosit o Váš názor? K emailu přikládám plánek místnosti. Červeně je SDK.
Naše odpověď:
Dobrý den,
Systém nalepení SDK, jak píšete je tzv. na buchty ze sádry.
Samozřejmě že tenká stěna ani SDK si s hlukem moc neporadí.
Určitě bych vám doporučil naše https://www.akusticka-pena.cz/zbozi-ceny/lisovane-akusticke-desky/
Ohledně instalace máte dvě možnosti jak jste již psal, jen je trochu poupravím:
1. Na stávající SDK přímo nalepit lisované desky a ty zaklopit např. ještě akustickým SDK. Nejlépe pak použijte protihlukovou eko desku.
2. Vybourat stávající SDK, vytvořit konstrukci z CD a UD profilů cca 1-2cm od stěny. Na tuto konstrukci přišroubovat lisované desky a opět zaklopit např. akustickým SDK, nebo lepší protihlukovou eko deskou. SDK či protihlukové desky k lisovaným deskám můžete v obou případech přilepit lepidlem DenBraven, které máme v nabídce.
Obě dvě varianty budou mít velice dobrý útlum, takže teď záleží spíše na vás, do které varianty se nakonec pustíte.