Akustika
Tento článek se mi líbí
Proč je pěna akustická?
Akustika popisuje vlastnosti zvuku. Tedy různých druhů zvuku v nejrozmanitějších prostředích. S jejími výpočty a doporučeními se můžeme setkat na mnoha místech. Od nahrávacích studií, kde jsou zvukové vlastnosti vedle záznamové techniky tím nejdůležitějším parametrem až po průmyslové provozy s vysokou mírou hluku, kde je třeba co nejlépe chránit sluch těch, kteří tam pracují. Co ale spojuje polyuretanovou pěnu tvarovanou jako malé pyramidy s akustikou? Je to změna akustických vlastností prostředí. A to nejlépe tak, jak se nám to zrovna hodí. Akustická pěna dokáže z nepoužitelné garáže vykouzlit užitečnou zkušebnu, omezí ozvěnu v redakci místního rádia, ale stejně tak dobře může pomoci usměrnit nezměrný lomoz tovární dílny.
Jak to funguje
Při hledání akustických řešení nás zajímá především šíření zvuku, jeho odrazy, křížení a zkreslování. Vlastnosti a míra všech těchto jevů jsou dány vlastnostmi prostředí, v němž je zvuk produkován. Jak tyto vlastnosti, a tedy i šíření zvuku, ovlivňuje akustická pěna? Děje se tak skrze dvě základní vlastnosti akustické pěny. Je to jednak tvarem a jednak vnitřní strukturou panelů. Tvar pracuje s odrazem zvuku. Ten se totiž nejlépe odráží, podobně jako světlo, od hladkých a rovných povrchů. Platí tedy, že čím rozmanitější a členitější povrch, tím více se zvuk spíše rozptyluje, než přímo odráží. Při tom nedochází přímo k pohlcení, ale k rozbití jednolitosti šíření zvukových vln. Omezuje se tím především nežádoucí ozvěna, která snižuje srozumitelnost a zahlcuje naše ucho nadbytečnými ruchy. Druhým trumfem akustické pěny je její vnitřní struktura. Odrazí se totiž jen část zvukových vln. Zbytek ale prochází materiálem. Zvuk je mechanické vlnění. To znamená, že se šíří jako kmitání molekul daného prostředí. Pokud je to například vzduch, kmitají molekuly plynů, z nichž se skládá. Klíčovou vlastností zvuku pro naši akustickou pěnu je přechod z jednoho prostředí do druhé. Na rozhraní dvou materiálů totiž mechanické kmitání přichází o značnou část své energie, kterou předává druhému materiálu, aby jej rozkmitalo.
Akustika pěny
Jednoduše řečeno, čím více takových změn zvukové vlnění prodělá, tím více se utlumí. A právě na tomto principu funguje AKUSTIKA polyuretanové pěny. Je totiž vnitřně uspořádána do miliard malých bublinek nebo buněk oddělených tenkou vrstvou polymerního materiálu. Nejen že je pěna díky tomu velmi lehká, a tedy praktická, především se ale v bezpočtu těchto malých prostorů zvuk velmi dobře rozptýlí a neustálými přechody pevná látka—plyn velmi dobře pohltí. Akustická pěna je proto ideálním pomocníkem při řešení nadměrně hlučných nebo na kvalitu zvuku náročných prostředí, neboť zamezuje nežádoucímu šíření a zkreslování zvuku, tedy jevům, které nejvíce ruší srozumitelnost a zatěžují sluch.
Zjistěte více o samotné akustice na Wikipedii.