Jak na odhlučnění dveří v bytě?
Tento článek se mi líbí
Na odhlučnění nejen vchodových dveří se často moc nemyslí
Dveře zůstávají často jako poslední „neodhlučnitelný“ prvek interiéru, který zbude po úspěšné akustické rekonstrukci bytu jako taková piha na kráse. Dveře jsou trošku problematičtější, protože není úplně levné, ani jednoduché je dobře odhlučnit, tak jako stěnu, a to hned z několika příčin. Jsou poměrně drahé, takže jejich kompletní výměna se dost prodraží. Nové odhlučněné bytové dveře jsou pak pro většinu lidí už zcela zbytečný luxus.
I na odhlučnění dveří ale pro Vás máme řešení. Jak poměrně snadno, levně a efektivně předělat obyčejné dveře na skvělý akustický prvek do studia, hudební třídy nebo zkušebny, se dozvíte v tomto článku.
Příprava a materiál na odhlučnění dveří
Prvním krokem k akustickým dveřím je rozvaha, odkud a kam jde zvuk. Akustická vrstva, kterou na dveře aplikujeme, musí být na té straně dveří, odkud hluk jde. Pokud jsou tedy například dveře posledním hlučným místem, které propouští hudbu ze zkušebny do okolního světa, dáme akustickou vrstvu dovnitř místnosti. Dveře mohou být samozřejmě odhlučněny z obou stran, dosáhne se tím ještě většího efektu, ale nutné to není a v každém jednotlivém případě je potřeba se řídit citem, estetickými potřebami místa a dalšími okolnostmi.
A z jakého materiálu bude samotná akustická vrstva? Použijeme osvědčené lisované akustické desky. To, co funguje na stěny, bude samozřejmě fungovat i na dveře, chce to jen několik málo úprav. Tak především, lisované desky na dveřích většinou nebývají tou poslední, pohledovou vrstvou. Tvoří akustické jádro, hmotu, která pohlcuje zvuk. Na vizuální část pak použijeme nějaký příjemnější materiál, textilii nebo koženku. Ideální je zvolit takový materiál, který má sám o sobě dobré akustické vlastnosti a neodráží zvuk. Nejlépe porézní a pevný.
Jak to celé nainstalovat?
Základní instalace je jednoduchá. Pro lepší práci vysadíme dveře z pantů a položíme je na zem, nebo na pracovní kozy. Z desek sestavíme tvar odpovídající ploše dveří, kde jen vynecháme prostor pro kliku a zámek. Vyřízneme odpovídající tvar potahového materiálu s přesahem přes desku asi deset centimetrů na každé straně, položíme na něj desku a krajní materiál potahu přetáhneme přes okraj desky tak, aby se na spodní straně pěkně vytáhl. K vypnutí můžeme použít lepidlo nebo rychlejší hřebíčky.
Potaženou desku pak už přiděláme přímo na dveře. Hlavní spoj obstarají vruty s podložkou v rozích a v rozumné rozteči po okraji dveří (podle rozměrů například tři až pět vrutů na výšku včetně rohů a dva až tři na šířku) a okolo prostoru kliky. Desku ke dveřím přilepíme lepidlem Den Braven.
Veřeje, neboli futra
Tím máme odhlučnění dveří hotové a můžeme se obrátit k veřejím. Tady je hlavním nepřítelem izolace mezera mezi dveřmi a jejich rámem. Té se zbavíme jednoduše pomocí tenké samolepící izolační pásky, kterou nalepíme důsledně po celém obvodu dveřního rámu na plochu, kde dveře dosedají na rám. Tloušťku pásky je třeba zvolit podle vždy o něco větší, než je přirozená mezera dveří od rámu. Dveře tak při zavření měkce dosednou a pásku trochu zmáčknou. Jen tak se docílí požadovaného utěsnění/odhlučnění.
Zbývá nasadit dveře zpět na panty a máte hotovo :)
Potřebujete poradit?
Zavolejte mi na 737 887 777 p. Alexandr Fryč a společně probereme možnosti, jak Vám můžeme pomoci. Rádi dodáme materiál a doupřesníme rady k instalaci. Jsme přesvědčeni, že to zvládnete.