Odhlučnění stěny v praxi
Tento článek se mi líbí
Snížení hladiny hluku zlepšenou akustikou je přímo-úměrné k velikosti a členitosti prostoru apod. zda se jedná o holé stěny, cihlu, či železobeton, sklo. Zda se jedná o prostor ve tvaru hangáru, stavby do L, a jiné. Také záleží, jak moc místnost akusticky obložíme apod. Činitelů pro detailní studii je opravdu mnoho.
Doporučujeme tyto materiály z našeho e-shopu:
Jaký typ materiálu použít pro protihlukovou izolaci stěny?
Pokud chcete odhlučnit stěnu tak, abyste snížili celkový přenos hluku - potřebujete lisované akustické desky - ty jsou nepropustné, pevné, těžké a nejsou monolitické. Mají tedy ideální vlastnosti a to jak pro zvukovou tak i pro tepelnou izolaci. Pro zalkopení lisovaných desek je nejvhodnější použít a protihlukové eko desky. Pokud byste používali klasické akustické profilované pěny - tak vylepšenou vnitřní akustikou také snížíme celkovou hlučnost v místnosti - nicméně k samostatnému odhlučnění by efektivně moc nedošlo.
Přečtěte si referenci od spokojeného zákazníka při odhlučnění bytu za použití lisovaných akustických desek.
Podívejte se na názornou ukázku útlumu akustických desek:
Něco málo o stavebních konstrukcích a šíření hluku
Hluk se šíří konstrukcí, jako například teplo kovem. Některými materiály více, některými méně. Mezi ty nejhorší patří železobetonové konstrukce a ostatní prefabrikované a lité konstrukce. Laicky řečeno, například paneláky. Ty jsou poskládány z velkých jednolitých panelů. Tím, že jsou to jednolité betonové desky, jsou to nejlepší vodiče. Proto v panelácích slyšíte, jak vysává soused v přízemí i když bydlíte ve 3. patře a proto je v nich také v zimních časech zapotřebí stále topit. Tehdy, když naši soudruzi chtěli mít vše rychle a levně postaveno, se tyhle věci moc neřešily. Dnes se alespoň tepelné izolace dodatečně dodělávají z polystyrénu.
U cihlových stěn, dřevostaveb, staveb z lehčených betonů (ytong) a novodobých chytrých tvarovek (duté cihly porotherm apod.) potíže s vedením hluku lze eliminovat lépe. Nemají takovou vodivost. Proč? Už jen minimálně proto, že jsou tvarovky spojeny spárou, nejsou jednolité. To lze přirovnat například k drátu, který vede elektrický proud. Když jej rozstříháme a pak vzájemné kousky na sebe navážeme, proud nebude tak silný, jako u celistvého drátu. Také se dnes používají cihly s menší hmotností a dokonce s dutinami.
Toto je velmi důležité. Tím, že jsou duté, nebo s malou objemovou hmotností tolik nevodí. Tím paradoxně lehčí, dutá cihla izoluje teplo i hluk než těžká plná cihla. Přitom člověk, který tohle nestuduje, by řekl pravý opak.
Čím více materiálu, tím více vodivosti. Vzduch je nejlepší izolant! Proto nemáme plastová okna s 5ti centimetrovým sklem, ale se sklem tenkým, ale zdvojeným. Mezi skly je vzduchová bublina – nemlží se, dokonale tepelně a zvukově izolují.
Podívejte se, jak je možné realizovat odhlučnění stěny v praxi (paneláku, bytě)
Jak správně uvažovat při realizaci odhlučnění stěny?
Pokud chcete opravdu maximálně eliminovat průnik zvuku skrze stěnu, či strop a to v obou směrech, tedy od Vás i z vedlejší místnosti k Vám, nic rozhodně nezkazíte tím, když místo prostého nalepení izolace na stěnu dáte pod izolační desky dřevěný rošt. Ještě lepší, když se tento rošt nebude dotýkat původní stěny. Takhle Vám vlastně vznikne předstěna. Latě, na které bude pěna nainstalována je třeba uchytit mezi zemí a stropem. Tak, aby mezi předstěnou a stěnou původní nebyl žádný spojovací materiál.
Varianta č.1: Nalepení přímo na stěnu
Tento způsob instalace je vhodný zejména, když chcete snížit šíření hluku od Vás, do vedlejší místnosti, nebo bytu. Lisovaná izolace nalepená na stěně dobře odizoluje denní hluk – telefony, štěkajícího psa, projíždějící dopravu venku za stěnou apod.
Máte–li v záměru odizolovat vyšší hlučnost od Vás (bicí nástroje, domácí kino apod.), nebo také zamezit hluku z vedlejší místnosti, či bytu k Vám, jednoznačně doporučuji instalaci panelů na dřevěné latě, nejlíp ještě odsazené od stěny. Mohou to být hranoly ze dřeva 4 x 4cm…K těm panely dobře přichytíte vruty, nebo také dobře drží námi doporučovaným lepidlem Den Braven Multi Kleber.
Varianta č.2: Předstěna na roštu ze dřeva
Nejen, že dobře eliminujete hluk v obou směrech, ale také zvýšíte účinnost izolace o několik významných decibelů, hlavně, v případě problematických, nízkých frekvencí (70 – 250 Hz), jelikož předstěna je pružná a obsahuje vzduchovou kapsu.
Ať už zvolíte tu, či onu variantu, je třeba brát na zřetel, že zvuk se šíří konstrukcí… To znamená, že i kdybyste na odizolování jedné dané stěny použili tu nejdražší a nejlepší izolaci, která by měla nejlepší útlum v dB, pořád se zvuk bude nést přes strop, podlahu, okolní stěny a potrubní instalace… Cílem akustický izolací je hladinu hluku eliminovat. Ne hluk zcela odstranit.