Tlumící materiál a pěna
Tento článek se mi líbí
Obecně o akustice
Pro to, abychom si mohli vysvětlit princip tlumicích materiálů, je potřeba si nejdříve objasnit pojem akustika. Akustika je vědní disciplína, která se zabývá vznikem a šířením zvuku a jeho vnímáním pomocí sluchu. Patří mezi nejstarší fyzikální obory vůbec a podle oblasti zájmu ji můžeme dělit do následujících kategorií:
• Fyzikální akustika se zabývá tím, jak zvuk vzniká a jak se šíří, které materiály zvuk pohlcují a které naopak odráží.
• Fyziologická akustika studuje vytváření zvuku v hlasovém ústrojí člověka a jeho následné vnímání pomocí sluchu.
• Elektroakustika se zabývá nahráváním a šířením zvuku za pomoci elektrického proudu.
• Hudební akustika zkoumá zvuk z hlediska hudebního.
• Stavební akustika se snaží zajistit co nejlepší akustické podmínky v obytných místnostech, koncertních sálech či hudebních zkušebnách.
• Speciální disciplínou je pak psychoakustika, která zkoumá vnímání zvuku v mozku.
Při řešení akustiky v místností je třeba mít na paměti všechna tato hlediska, aby byl požadovaný výsledek co nejefektivnější.
Tlumící materiály a jejich princip
Základním tlumicím materiálem je akustická tlumící pěna. Akustická (nebo chcete-li tlumicí) pěna je polyuretanová hmota, která je specifická svým tvarem a vnitřní strukturou. Obě tyto vlastnosti se totiž významně podílejí na akustické izolaci.
Tvar pěny je spjat s odrazem zvuku. Jelikož se zvuk nejlépe odráží od rovných ploch, což nechceme, má akustická pěna zpravidla členitý povrch. Tím dojde k tomu, že se zvuk spíše rozptyluje, než aby se přímo odrážel. To má za následek především redukci ozvěny, která stěžuje srozumitelnost a zbytečně náš sluch zahlcuje nadbytečnými a nepotřebnými zvuky.
Složitá vnitřní struktura pěny se zase postará, aby se rozptýlený zvuk co nejvíce pohltil. Akustické (tlumicí) pěny fungují na principu otevřené buněčné struktury. To v praxi znamená, že pokud aplikujete tyto tlumicí materiály do místnosti či jiného prostoru (strojovny, kabiny apod.), zvuk se díky těmto tlumicím pěnám začne pohlcovat a dojde tak k útlumu šíření zvuku.
Klasické akustické pěny (Sinus 3 cm či Jehlany 7 cm) vynikají tím, že skvěle pohlcují zvuk hlavně ve středních a vysokých frekvenčních pásmech.
Kde nejčastěji můžete tlumící pěny využít?
- odhlučnění kapot aut
- odhlučnění stropu traktorů Zetor
- izolace strojoven
- zvukové pohlcení ve strojovnách lodí, karavanů
- v hudebních zkušebnách
- v nahrávacích studiích
- v sálech a tělocvičnách
- v nemocnicích při vyšetření sluchu (audiometrie)
Zákaznicky oblíbené tlumící materiály:
Oblíbenou volbou zákazníků je především pěna Sinus, který dodáváme za skvělou cenu za celé 2m čtvereční!
Jak tyto materiály připevním?
Připevnění tlumících pěn je opravdu snadné a zvládne ho skoro každý. Připravili jsme pro Vás názorné instruktážní video, kdy jsme lepili tyto tlumící pěny za pomocí lepidla Den Braven Multi Kleber.
Jak mám tyto pěny řezat?
Zpracování a řezání těchto tlumících pěn je velmi snadné a nenáročné. Stači na to kvalitní ostrý nůž.
Nezapomeňte řezat plynulými a jasnými tahy. Více v názorném videu: